Kars Olay-Kars’ta yırtıcı/ yabani hayvanları yakalayıp satan bir grubun tespit edilmesi üzerine Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü ve Sarıkamış ilçe Emniyet Müdürlüğü görevlilerimizce yapılan çalışmalarda ele geçirilen 11 yabani hayvan doğaya bırakıldı.

 

22 Eylül 2020 günü Sarıkamış Erzurum çıkışında durdurulan bir araçta yapılan aramada aracın arka sağ ve sol kapının içine saklanmış vaziyette 2 adet "Atmaca" 2 adet "Doğan" cinsi kuş bulundu.

 

27 Eylül 2020 günü Kars-Erzurum yolu üzerinde durdurulan 2 araçta yapılan aramada ise 1 adet "Doğan" ve çok sayıda yabani hayvan yakalamak için kullanılan aparat ele geçirildi,

 

1 Ekim 2020 günü aynı grubun yeni yöntem ve taktik geliştirerek Kars’ta hiçbir PTS (Plaka Tanıma Sistemi) yakalanmayıp Göle güzergahını kullanarak Şanlıurfa iline gitmeyi planladıklarının tespit edilmesi üzerine yapılan çalışmalarda, aracın Çat Karlıova arasında olduğu tespit edildi. Karlıova İlçe Emniyet Amirliği ile kurulan koordine sonucu araç ve şahıslar Karlıova ilçesinde durduruldu. Yapılan aramada 3 "Atmaca" 3 "Doğan"  ve bu hayvanların yakalanmasında kullanılan malzeme ele geçirildi.

 

Konu ile ilgili olarak, olayı gerçekleştiren şahıslar hakkında  Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü görevlilerince toplam 176.000 TL İdari para cezası uygulandı. Yakalanan 11 yabani hayvan doğaya bırakıldı.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.