Vali Öksüz Yeni OSB'yi İnceledi

Kars Valisi Türker Öksüz, Kars İhtisasa Dayalı Besi Organize Sanayi Bölgesi şantiye alanında incelemelerde bulundu.

  • 27 Haziran 2019 13:23
  • A
  • A

Kars Olay-Kars Valisi Türker Öksüz, Kars İhtisasa Dayalı Besi Organize Sanayi Bölgesi şantiye alanında incelemelerde bulunarak yetkililerden brifing aldı.

Vali Türker Öksüz, burada yaptığı değerlendirmede Kars’ın hayvancılığın gelişmiş olduğu bir il olduğunu belirterek: “Ekonomisi hayvancılığa bir yandan da turizme dayalı olan bir şehirde, Tarıma Dayalı İktisas Besi Organize Sanayi Bölgesinin kurulması çok sevindirici bir gelişmedir. 2016 yılında ihalesine başlanan ve çalışmaları hali hazırda inşaatı devam ediyor. Burası hayvancılık ve besicilik daha modern şartlarda yapılsın, daha sağlıklı bir ortamda yapılsın, daha sağlıklı bir çevrede yapılsın diye yapılıyor. Burada besiciliği daha bilimsel, daha günün şartlarına uygun şekilde yapalım, vatandaşlarımız da bundan büyük ölçüde fayda sağlasın. Diğer taraftan tarıma dayalı sanayinin gerçekleşebileceği 8 hektarlık bir sanayi tesis alanımız da var. Burada bir et entegre sanayi, yem sanayi, biyogaz gibi hayvancılığa dayalı, besiye dayalı, çeşitli sanayi işletmelerinin kurulmasına da imkan verilecek alanlara da sahibiz. Bölgeyle ilgili bu ihtisas organize sanayi bölgesinde yatırım yapmak isteyen çok sayıda kişinin müracaatı var. Biz de dolayısıyla faaliyete getirdiğimiz de şehrimizin hayvancılığını önemli katkısı olacak. Bu organize sanayi bölgesinin faaliyete geçmesiyle birlikte yaklaşık bin kişiye istihdam sağlamasını düşünüyoruz. Bu bir miktar şehrimiz için çok önemli. İnşallah bunu daha da arttırarak devam ettirmeyi arzu ediyoruz. Kars İhtisasa Dayalı Besi Organize Sanayi Bölgesi için 130 müteşebbis başvuruda bulundu. Burada yer tahsis, isteyen başka müteşebbisler de var. İnşallah onlar da burada yatırımlarını yaparlar. Gerçekleştireceğimiz alanlarla sadece hayvancılık ve besi işletmesi değil, hayvancılığa dayalı sanayiyi hayata geçirmiş olacağız.” şeklinde konuştu.

Kars Valisi Türker Öksüz daha sonra inşaat sahasında projeleri inceleyerek yetkililerden bilgi aldı.

14 Haziran 2016 tarihinde ihalesi yapılan ve 147 hektarlık bir alana kurulan İhtisasa Dayalı Besi Organize Sanayi Bölgesinde; besi alanları, sanayi tesis alanı, idari tesis alanı, gübre depolama, acil kesim ve tedavi, karantina alanı, tır ve kamyon parkı, ağaçlandırma alanı, sevk ve kontrol merkezi, teknik hizmet alanı, yeşil alanlar, sağlık koruma bandı, arıtma tesisi alanı, biyogaz tesisi alanı, kantar tesisi alanı gibi bölümler bulunuyor. Yapımına 1 Temmuz 2016 tarihinde başlanan İhtisasa Dayalı Besi Organize Sanayi Bölgesinin % 45,46’sı tamamlanmış durumda.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.