BÖLGE Düzenleme Tarihi : 24 Ekim 2020 22:16 Haber Girişi : 24 Ekim 2020 22:18

SERKA’dan Ardahan’a, 7.5 Milyonluk, Yatırım

Serhat Kalkınma Ajansı’nın (SERKA) Ardahan’da destek verdiği toplam 7.5 milyon bütçeli “Kafkas Arı Konağı”, “Bilim ve Yaşam Akademisi” ile “Yalnızçam Büyüyor” projeleri kentin gelişimine ivme kazandıracak.

Kars Olay-SERKA Genel Sekreteri İbrahim Taşdemir, Ajans’ın Ardahan’da destek verdiği üç büyük projeyi ziyaret ederek proje yetkililerinden bilgi aldı. Toplam bütçeleri yaklaşık 7.5 milyon TL’yi bulan projelerin yapımı devam ediyor. Projelerin tamamlanmasıyla kayak, sosyal yaşam ve arıcılık alanlarında kentin ekonomisi ivme kazanacak. SERKA Genel Sekreteri Taşdemir, ilk önce Kafkas Arısı Üretim Eğitim ve Gen Merkezi Müdürlüğü’nü ziyaret ederek, müdürlük bahçesinde yapımı devam eden Kafkas Arı Konağı’nın inşaatı hakkında bilgi aldı. Toplam bütçesi 4.2 milyon TL olan ve Gen Merkezi Müdürlüğü ile ortaklaşa sürdürülen proje kapsamında, Ardahan’ın en önemli gelir kaynaklarından biri olan Ardahan balının dolum ve paketlenmesi için tesis, satış ofisleri ve turistlere yönelik müze yapılıyor. Gen Merkezi sahasında yapılan projenin tamamlanmasıyla, arıcılık daha sistemli ve modern yapılmaya başlanacak.

 

SERKA Genel Sekreteri Taşdemir, daha sonra Ardahan Vali Yardımcısı Mustafa Gürbüz’ü makamında ziyaret etti. Taşdemir, Vali Yardımcısı Gürbüz ve Göle Kaymakamı Haluk Koç ile birlikte Yalnızçam Kayak Tesisi’ni gezdi. Yapımı devam eden ve toplam bütçesi yaklaşık 1.9 milyon TL olan Yalnızçam günübirlik tesisi projesi, Ardahan İl Özel İdaresi ile ortak yürütülüyor. Bütçesinin büyük kısmı Ajans tarafından karşılanan proje ile yapılan günübirlik tesisin tamamlanmasıyla kayak merkezindeki sosyal yaşam mekanları eksikliği giderilmiş olacak. Tesiste kapalı otopark, lokanta, kafeterya ve seyirlik alanlar bulunuyor.

 

Genel Sekreter Taşdemir daha sonra SERKA’nın Ardahan Üniversitesi ile birlikte yürüttüğü Bilim ve Yaşam Akademisi’ni gezdi. Toplam bütçesi yaklaşık 1.4 milyon TL olan ve büyük kısmı Ajans tarafında karşılanan proje, Ardahan Üniversitesi’nin kent merkezinde bulunan Sürekli Eğitim Merkezi’nde hayata geçirildi.  Bu proje ile çocuklara, gençlere ve kadınlara yönelik atölyeler kurulacak ve yine gençler için planetaryum inşa edilecek. Gençlere ve çocuklara yönelik stem matematik, fen, teknoloji, robotik kodlama, üç boyutlu tasarım ve malzeme geliştirme, mekanik, ahşap tasarım, sosyal inovasyon atölyeleri kuruldu. Proje kapsamında kadınlara yönelik atölyeler de kuruldu. Sürekli Eğitim Merkezi’nde çini, seramik, resim, müzik, hediyelik eşya üretimi atölyeleri kurularak kadınların hizmetine sunuldu. Yapımı devam eden planetaryumda ise ildeki gençlere eğlenceli bir şekilde uzay bilimleri eğitimleri verilecek.

 

SERKA’nın Ardahan’daki kamu kurum ve kuruluşlarının eş finansmanıyla hayata geçirdiği projelerin tamamlanmasıyla kent ekonomisi daha da canlanacak ve beşeri sermayenin gelişimine büyük katkı sunacak.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.