Kars Valisi Türker Öksüz Ani'deki Çalışmaları İnceledi

Kars Valisi Türker Öksüz, Ani Ören Yeri’ne giderek çeşitli incelemelerde bulundu.

  • 05 Temmuz 2019 00:25
  • A
  • A

Kars Olay-Kars Valiisi Türker Öksüz, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Ani Örenyerinde yerli ve yabancı ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için hazırlanan “Ani Örenyeri Koruma Amaçlı İmar Planı ve Çevre Düzenleme Çalışması” proje kapsamında yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

Ziyaretçi Karşılama Merkezi’nde yapılan çalışmalar ile yapımı devam eden bilgi ve yönlendirme tabelalarını inceleyen Vali Türker Öksüz, yapılan çalışmalarla ilgili olarak yetkililerden bilgi aldı.  

Kars Valisi Türker Öksüz, gazetecilere yaptığı açıklamada: “Ani Örenyeri, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesine alınan nadide bölgelerimizden birisidir ve ilimizin de önemli kültürel ve turizm varlığıdır. Tabi buranın çeşitli ihtiyaçları var. Öncelikle restorasyon çalışmalarının yürütülmesi ve kazı çalışmalarının yapılması gerekiyor. Önümüzdeki günlerde kazı ve restorasyon çalışmalarına inşallah başlayacağız ve bu çalışmaları devam ettireceğiz. Bunları yaparken bir yandan da gelen ziyaretçilerin ihtiyaçlarını giderecek ziyaretçi merkezimizin yapımı aşağı yukarı tamamlanmak üzereyiz. 13 Temmuz 2019 tarihi itibariyle geçici kabulünü yapacağımız ziyaretçi merkezinde; kafeterya, hediyelik eşya dükkanları, yeme-içme mekanları ve diğer ihtiyaçlar için çeşitli hizmet birimleri bulunuyor. Buraya gelen ziyaretçilerimiz için bu tesislerin önemli bir ihtiyacı karşılayacağını umuyorum. Bunun yanında bulunduğumuz Örenyerinin içerisinde bilgilendirme ve yönlendirme levhalarının da yapımı şuanda başlamış durumda. Devam eden bu çalışmayı da kısa sürede tamamlamayı planlıyoruz. Toplam 19 tane hem bilgilendirme hem de yönlendirme levhalarını tamamlayıp çevre düzenlemesiyle birlikte inşallah burayı gelen ziyaretçiler için çok daha güzel, çok daha ihtiyaçlarının karşılandığı bir mekan haline getirmeyi düşünüyoruz. Ama bunlardan daha önemlisi elbette buradaki kültürel varlıkları kazı vasıtasıyla ortaya çıkarılmasıdır. Bu sadece ülkemizin değil, sadece Kars’ın değil tüm dünya insanlarının kültür varlığıdır, kültür hazinesidir. O yüzden bir an önce kazı ve restorasyon çalışmalarımızı tamamlayarak buraya gelen ziyaretçilerimizin hizmetine sunmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
  • Server 05 Temmuz 2019 09:32

    Teknolojiden faydalanılarak Acaba yerel ve dışardan gelen misafirlerin bilgilendirilmesi açısından karekod uygulaması yapılarak glen misafirler telefon uygulaması şeklinde dinleyebileceği veya izleyebileceği bir görsel bilgilendirme ile gezdikleri yerlerin durumu ve ne anlama geldiği konusunda bilgi sahibi olamaz mı acaba ?