EKONOMİ Haber Girişi : 25 Temmuz 2019 00:49

Kars'ta İŞKUR'dan 6 Projeye 180 Bin TL Destek

İŞKUR'un engelli ve eski hükümlülere yönelik proje destekleri kapsamında Kars'ta 6 proje sahibine 180 Bin TL'lik destek ödemesi yapıldı.

Kars Olay- Kars Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünde düzenlenen İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısında 2019 yılı 1. Dönemde 6 adet  Eski Hükümlü Kendi İşini Kurmasına Yönelik Proje kapsamında başvuruları  kabul edilen  Elvan Vargün, Kıyas Mengükan, Hasan Bozyel, Necip Saman, Şefik Kaya ve Cihangir İpek’e Vali Yardımcısı Mehmet Zahid DOĞU, Kars Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Yusuf Bulut ve İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Üyelerin katılımıyla 6 proje sahibine kişi başına 30.000,00 TL Toplamda 180.000,00 TL hediye çeki  verildi.

Desteğin Amacı
Komisyon tarafından verilecek desteğin amacı, engelli ve eski hükümlülerin kendiişlerini kurmasına, engellilerin mesleki eğitim ve rehabilitasyonları, işe ve işyerine uyum projeleri, destek teknolojileri ve korumalı işyerleri ile diğer projeler aracılığı ile istihdamlarına yardımcı olmaktır.

Desteğin Kanuni Dayanağı
Verilen desteğin kaynağı, engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan işverenlerden veya işveren vekillerinden 4857 sayılı İş Kanunu’nun 101. maddesi uyarınca tahsil edilen idari para cezaları fonudur. Söz konusu Fonun yönetimi, 4857 sayılı Kanunu’nun 30. maddesinin yedinci fıkrasına istinaden oluşturulan ve Türkiye İş Kurumu Genel Müdürünün başkanlığında, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğü, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ve Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü, en çok işçi ve işvereni temsil eden üst kuruluşların ve en çok engelliyi temsil eden üst kuruluşun birer temsilcisi olmak üzere bir başkan ve yedi üyeden oluşan Komisyon tarafından yerine getirilmektedir.

İŞKUR Kars İl Müdürlüğü tarafından yapılan bilgilendirme ise şu şekilde; "Türkiye İş Kurumu tarafından Engelli  ve Eski Hükümlü Çalıştırmayan İşverenlerden Tahsil Edilen İdari Para Cezalarıyla finanse edilen hibe desteği sayesinde hiçbir geliri olmayan Engelli ve Eski Hükümlülere iş kapısı açılmakta ve kendi işlerini kurmalarına olanak sağlamaktadır. 2017 yılından bu yana 14 adet Engellilerin Kendi işini Kurmasına yönelik Proje, 37 adet  Eski Hükümlü Kendi İşini Kurmasına Yönelik Proje imzalanmış ve proje sahiplerine toplam 1.508.350,89 TL Ödeme yapılmıştır.

Her yıl iki dönem (Haziran ve Aralık aylarında) halinde alınan hibe desteği başvuruları için 2019 yılı 2. Döneminde 20 adet Engellilerin Kendi işini Kurmasına yönelik Proje kapsamında 749.150,00 TL, 69 adet Eski Hükümlü Kendi İşini Kurmasına Yönelik Proje kapsamında 2.602.170,00 TL toplamda 3.351.320 TLhibe desteğine başvuru yapılmış olup, Kars Çalışma İş Kurumu İl Müdürlüğünce yapılan inceleme ve İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Proje değerlendirmesi sonucunca nihai kararı Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan Engelli ve Eski Hükümlü Çalıştırmayan İşverenlerden Tahsil Edilen İdari Para Cezalarını Kullanmaya Yetkili Komisyon tarafından verilecektir. 

2019 yılı için  Engellilerin Kendi İşini Kurmasına Yönelik Proje için Kuruluş İşlemleri, İşletme Gideri ve Kuruluş Desteği dahil ilgililere 50.000,00 TL,  Eski Hükümlü Kendi İşini Kurmasına Yönelik Proje kapsamında ilgililere Brüt Asgari Ücretin 15 katı tutar olan  38.376,00 TL hibe desteği verilmektedir." denildi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.