Kars'ta İl Afet ve Acil Durum Toplantısı

Kars'ta Vali Öksüz başkanlığında tüm kamu kurumlarının katılımı ile İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi.

  • 11 Ekim 2019 23:52
  • A
  • A

Kars Olay-İl Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi (GAMER) Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya; 14. Mekanize Piyade Tugay Komutan Yardımcısı Erhan Altın, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Boçnak, Vali Yardımcısı Tahsin Aksu, İl Jandarma Komutanı Hidayet Arıkan, İl Emniyet Müdürü Yavuz Sağdıç, Özel İdare Genel Sekreteri Zafer Yiğit ile koordinasyon kurulunun diğer üyeleri katıldı.

Toplantıda konuşan Kars Valisi Türker Öksüz, afet ve acil durumlara karşı alınacak önlemeleri belirlemek, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları arasındaki koordinasyonu sağlamak amacıyla düzenlenen Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu toplantısı için bir arada olduklarını belirterek toplantıda; ilimizde meydana gelecek olası bir deprem ve afetin diğer türlerine karşı hazırlıklı olabilme adına yapılan çalışmaların değerlendirmesi, müdahale ve hareket kabiliyetleri ile varsa eksiklerin tespit edilerek Afetlere Daha Hazır Bir Kars için yapılması gereken diğer çalışmaların ele alınacağı söyledi.


 
Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da meydana gelen 5.8 şiddetindeki depremin ülkemize ve bizlere deprem ve afetler konusunun hafife alınmayacağını bir kez daha gösterdiğini belirterek toplantının önemine vurgu yapan Vali Öksüz, Ülkemizde geçmişte birçok yıkıcı afetler yaşandığını bu yüzden tüm ülke genelinde olduğu gibi Kars’ ta da doğal afetlere karşı her zaman hazır olmamız gerektiğini söyledi. Deprem ve afetler konusunun sadece devletin işi olmadığını, toplumun tamamını ilgilendiren bir husus olduğuna vurgu yaparak, deprem ve afetler konusunda kamu kurum ve kuruluşları ile birlikte tüm vatandaşlarımızın üzerlerine düşen görev ve sorumlulukla hareket etmesi gerektiğini söyleyerek; İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu olarak görevlerinin olası bir deprem ve afet sonrası oluşturulan hizmet gruplarının seri bir müdahale ile afetin etkilerini en aza indirmek olduğunu belirtti.

2019 yılının İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından afetlere hazırlık yılı olarak ilan edildiğini bu bakımdan her ay bir afet konusunun tema alınarak çeşitli faaliyetler, eğitim ve tanıtım çalışmaları yapıldığını bu kapsamda 2019 Ekim ayının teması da  “Toplanma Alanları” olarak belirlendiğini vurgulayan Öksüz, toplanma alanları ile ilgili olarak 10 tanesi merkezde olmak üzere il genelinde toplam 20 adet toplanma merkezimiz olduğunu söyledi.

Konuşmalarının ardından İl Afet ve Acil Durum Müdürü Oktay Aygan’ın olası afetlere karşı yapılan hazırlıklar ile ilgili sunum yapmasının ardından İlimizde meydana gelebilecek her türlü afet ve acil durumlar karşısında uygulamaya konulacak olan planlar ve afet yönetimini ilgilendiren konular kurul tarafından görüşülerek karara bağlandı.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.