Kafkas Üniversitesi'nde Mezuniyet Coşkusu

Kafkas Üniversitesi Prof. Dr. Abamüslüm GÜVEN Stadyumunda Üniversite birimlerince “Genel Mezuniyet Töreni" gerçekleştirildi.

  • 17 Haziran 2019 19:48
  • A
  • A

Kars Olay-2 bin 800 öğrencinin mezun olduğu Kafkas Üniversitesi’nin 2018-2019 Akademik Yılı “Genel Mezuniyet Töreni" çoşkuyla gerçekleşti. 

 

Katılımın yüksek olduğu tören, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Üniversite birincisi Habibe Şahin'in, konuşmasıyla başladı. Daha sonra, Rektör Prof. Dr. Hüsnü Kapu ve Kars Valsii Türker Öksüz'ün yapmış oldukları konuşmada, öğrencileri tebrik ederek başarılar diledi.

 

Kafkas Üniversitesi Rektörü Hüsnü Kapu mezuniyet töreninde öncelikle prokola üyelerine bir selamlama konuşması yaparak;"Sayın Valim, Sayın Komutanım, kıymetli protokol, Sevgili öğrenciler, değerli meslektaşlarım, çok kıymetli mezunlarımız ve saygıdeğer anne babalar ve basınımızın güzide temsilcileri, Kafkas Üniversitemizin 28. sini kutladığımız 2018-2019 yılı Mezuniyet Töreni’ne hoş geldiniz, Şeref verdiniz. Sözlerime başlarken Üniversitem ve şahsım adına hepinizi en derin sevgi ve saygılarımla selamlıyorum." dedi.

 

Rektör Kapu konuşmasının devamı ise:" 1992 yılında kurulan Üniversitemiz 27.yılını kutluyor olmanın haklı gururunu yaşamaktadır. Kuruluşundan günümüze uzanan 27 yıllık süreçte Üniversitemizde her türlü faaliyet Anayasamızın ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun temel ilke ve amaçları çerçevesinde yürütülmektedir. Uluslararası standartların yakalanması için yurt dışındaki çeşitli üniversiteler ile işbirliği anlaşmaları yapılmış, karşılıklı öğrenci ve öğretim elamanı değişimi suretiyle öğretim elemanlarımızın ve öğrencilerimizin eğitim, araştırma ve uygulama faaliyetlerinin zenginleştirilmesi sağlanmıştır. Coğrafi olarak Ön Asya’nın Türkiye’ye giriş kapısında olan bölgede bulunan üniversitemiz, Kafkasya ve Orta Asya Ülkeleri ile Ülkemiz arasında bilim ve kültür köprüsü oluşturma çabalarını da başarı ile sürdürmektedir. 

27 yıllık eğitim-öğretim yolculuğunda Üniversite yerleşkelerimiz personel, öğrenci ve fiziki mekân açısından önemli bir büyüme ve gelişme kaydetmiştir. Üniversitemizde; Eğitim, öğretim, araştırma ve uygulama faaliyetleri, 11 Fakülte, 1 Devlet Konservatuarı, 3 Yüksekokul, 9 Meslek Yüksekokulu, 1 Bağımsız Bölüm, 3 Enstitü ve 21 Araştırma ve Uygulama Merkezinde sürdürülmektedir. 
2018-2019 Eğim Öğretim Yılında Ön lisans, Lisans, Lisansüstü eğitimde toplam 20.938 öğrenci ile akademik yılımızı tamamlıyoruz. 
Öğrenci sayımızın içerisinde, toplam 16 farklı ülkeden toplam 1.783 yabancı uyruklu öğrenci eğitim ve öğrenim görmektedir.
Üniversitemiz akademik kadrosunda 74 Profösör, 62 Doçent, 304 Doktor Öğretim Üyesi, 204 Öğretim görevlisi, 254 Araştırma Görevlisi olmak üzere toplam 898 öğretim üyesi bulunmaktadır.

Bugünkü mezuniyet törenimizde yaklaşık 2800 öğrencimizi mezun etmenin haklı gururunu yaşamaktayız.
Sevgili Öğrenciler, 
Sizler 27 yıllık devam eden bu köklü geleneğin en son filizlerisiniz.
Üniversitemizin kapısından içeri girdiğiniz andan itibaren bir birey olarak değerli olduğunuzu hissettiniz. İnancınız, diliniz, cinsiyetiniz, ırkınız veya yaşam tarzınız ne olursa olsun siz bu üniversitenin birer değeri oldunuz. Kafkas’ın akademik ve evrensel ilkelerini içselleştirerek bu kurumla değerlerinize değer katarak Kafkas’lı oldunuz.
Bu üniversiteye girdiğiniz andan itibaren, daha önceki hayatınızda henüz fark etmediyseniz, sizden farklı olanların da en az sizin kadar değerli olduğunu fark etmenizi sağlamayı başarabildiysek ne mutlu bize. Farklılıklardan düşüncenin, düşünceden soruların, sorulardan bilginin doğduğu bir döngü içinde olduğunuzu unutmayın. 

Bir şeyi içtenlikle paylaşacağım. İnsanların, meslektaşlarımın mesleğimdeki konumumu rektörlüğümle değerlendirmesini asla istemem. Hayatım boyunca, işini elinden geldiğince yapmaya çalışan bir öğretim üyesi olmaya gayret ettim. Rektörlük ise sadece idarecilik. Eğer üstlendiğim bu idarecilik, üniversitenin bilimsel gelişmesine, öğrencilerime, toplumsal süreçlere bir katkı yapıyorsa o zaman bir anlamı var. Yoksa zerre kadar değeri yoktur.
Diyeceksiniz ki “Bunları niye anlatıyorsun?” Makam, mevki, güç ve iktidarın önemsendiği ve bu görevlere erişmek ya da yaklaşmak uğruna insanların birbirlerinin şahsiyetlerini çiğneyebildiği bir kültür içerisindeyiz.

Bu kültür, bilhassa genç yaşlarda, insana etki edebilir. Bu kültürün etkisiyle hareket eden insanların tarihe iz bıraktıkları vaki değildir. Aslında, Türkiye’mizin birçok sorununun kaynağında da bu kültür vardır. Mesele bir göreve gelmek değil, o görevi, olması gerektiği gibi yerine getirmektir. Görevleri makam ve amaç olarak görür ve hele ki bir süre sonra mahkemenin kadıya mülk olduğu zehabına kapılırsanız, şahsiyetinizi ve değerlerinizi kaybetmeniz kaçınılmazdır. Hiçbir maddi kazanım, makam ve mevki buna değmez. Zira önümüzdeki hayat yolu ne kadar belirsiz olursa olsun, ulaşacağı nihai nokta beyaz bir kefene sarılı olmaktır. Gerçek başarı, baki kalan şu kubbede bir hoş sada bırakabilmektir.

Sevgili mezunlarımız, Sizleri dinlemekten başlayarak, karşımızdakini dinlemenin, anlamanın ve kendimizi onun yerine koymanın ne kadar önemli olduğunu hiçbir zaman unutmayın. Başkasını dinlemeyi ve anlamayı bilmek; kendi doğrularımızın tek doğru olmadığını kabul etmek; kendimizi sorgulamak ve yenilemek, gerçek anlamda özgürlüğün olmazsa olmazlarıdır. 
Bir üniversitenin kimliğinin temel bileşenlerinden bir tanesi onun mezunlarıdır; mezunlarının bilime, sanata, toplumsal süreçlere katkıları; hayattaki başarıları, çabaları ve duruşlarıdır. Bu anlamda hiç birimiz, cinsiyetimizi, tenimizin rengini, etnik kökenimizi, ailemizi tercih etme durumunda değiliz böyle bir şansımız da yoktur. Bunlar bize verilmiş olan özelliklerimizdir. Bu özelliklerinizin herhangi bir ortamda ve herhangi bir şekilde olumsuz yargılamalara tabi tutulmalarına izin vermeyin. Ama bizim şunu tercih etme şansımız var arkadaşlar. Nedir o biliyor musunuz? “iyi insan olmayı tercih etme şansımız var. İyi insan olmayı biz tercih ediyoruz. 

Sizden istirhamım hayattaki bütün başarılarınız, çabanız ve duruşunuz iyi insan olma merkezli olsun. Bulunduğunuz her ortamda adil, dürüst, vefalı, sözüne itimat edilen güvenilir, kısacası kendisinden emin olunan bireyler olmanız doğrultusunda çaba sarf etmenizdir. 
Hayat yolunda ilerlerken “İyi ve kötü” mücadelesi hep sürecektir. İyilerden olma kararını hep aklında tut. Bunun bedeli ne olursa olsun. Sonuçta iyi olan, kötülüğü reddeden, iyiliği tavsiye eden haklı çıkacaktır. Çünkü hayatta en kaçınılmaz gerçek ölümdür ve ölüm karşısında pek çok başarı değerini yitirir. 
Son önerim, aile kurmayı ertelemeyin. Bir an önce evlenin mutlu aileler kurma noktasında acele edin.

Şimdi de mezunlarımızın sevgili ailelerine hitap etmek istiyorum, sevgili Anneler, kıymetli babalar çocuğunuzun bu güzel gününde onları da bizleri de yalnız bırakmadınız. Burada bulunmak istediği halde olamayanlar var mutlaka. Ancak biliyorum ki onlar da kalben ve ruhen buradalar. Sizleri kutluyorum. İyi bir insan yetiştirmek iyi bir fabrika kurmaktan daha değerlidir. Bu gençlerin üniversitemizde iyi bir tahsil almaları için önemli fedakârlıklar yaptınız. Bu fedakârlığın anlamını hem evlat hem baba olarak çok iyi biliyorum. Ne kadar guru duysanız azdır. Size üniversitem ve sahsım adına şükranlarımızı sunuyorum. Hem mezunlarımızın, hem üniversitemizin buna layık olacak bir kimlik ve duruş sergileyeceklerinden emin olduğumu söylemek istiyorum.

Kıymetli gençler yolunuz ve bahtınız açık olsun. Mezuniyetiniz başta sizlere olmak üzere, ailenize, vatana, millete ve bütün insanlığa hayırlı işler yapmaya Allah vasıta kılsın. Bundan sonraki hayatınızda çıkmış olacağınız hayat mücadelesinde iyi insan olmayı başarmış bireyler olma temennisiyle sözlerime son verirken,  Kafkas Üniversitesinin 28.sını kutladığımız 2018-2019 Mezuniyet Törenimize Başta Sayın Valim olmak üzere siz değerli bütün katılımcılara şükranlarımı arz etmek istiyorum. Sağ olun var olun Allah’a emanet olun." şeklinde oldu.

 

Rektör Hüsnü Kapu'nun konuşmasının ardından küsrüye çıkan Kars Valisi Türker Öksüz: "Kafkas Üniversitemizin 2018-2019 öğretim yılı mezuniyet töreninde bulunmaktan, gençlerin mezuniyet heyecanına ortak olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek: “Son yıllarda ülkemizin dört bir yanında üniversiteler açılmakta, var olan üniversitelerimize de yeni alan ve bölümler eklenerek üniversitelerimizin sürekli büyümesi ve gelişmesi sağlanmaktadır. Kafkas Üniversitemiz de kurulduğu 1992 yılından bu yana her alanda büyük gelişmeler kaydetmiş, bugün sahip olduğu 45 akademik birim, 872 öğretim elemanı ve yaklaşık 20 bin öğrenci kapasitesiyle doğu Anadolu’nun en önemli üniversitelerinden bir haline gelmiştir. Yarının güçlü Türkiye’si için, şehrimizin geleceği için üniversitemizin özellikle tarım, hayvancılık ve turizm başta olmak üzere diğer sektörler ile iç içe olması, toplumla ve STK’larla ve sanayiyle yakın diyalog içerisinde, işbirliği içinde olması büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda; bilimsel çalışmaların yanı sıra üstleneceği misyon ile şehrimize yön veren, ilimizin sahip olduğu toplumsal, tarihsel ve kültürel değerlerimizin tanıtılması, turizm ve hayvancılığın gelişmesi, sosyal, kültürel ve ekonomik hedeflerimize ulaşabilmemiz için Kafkas Üniversitemizin büyük roller üstleneceğine yürekten inanıyorum.” şeklinde konuştu.

 

Konuşmasında öğrenciler ve ailelerine de seslenen Vali Öksüz:  “Göz bebeğiniz evlatlarınız bugünden itibaren artık bu milletin emrinde, ülkemizin geleceği için çalışacaklar. İnşallah gençlerimiz siz ailelerin desteği ile gerek kamu, gerek özel sektörde, gerekse kendi işlerini kurmak suretiyle hayatlarına yön vererek sizlere, vatanına ve milletine yararlı birey olarak yaşamdaki yerini alacaklardır. Sizler bugün uzun ve meşakkatli bir eğitim ve öğretim hayatının ardından bölgemizin en büyük üniversitelerinden biri olan Kafkas üniversitesinden mezun olmanın haklı gururunu yaşıyorsunuz. Bugün yeni bir hayata başlıyorsunuz. Bundan sonra artık öğrendiklerinizi uygulamaya geçirerek kendi ayaklarınız üzerinde duracağınız yeni bir yaşama adım atmaktasınız. Bu nedenle hayata atılmanızın başlangıcı olan bu mezuniyet töreninin arzuladığınız yaşam için iyi bir başlangıç olmasını temenni ediyorum. Sizin başarınızla hocalarınız ve ailelerinizle birlikte bizler de gurur duyuyoruz. Gençlerden devlet ve millet olarak bazı beklentilerimiz var. Türkiye Cumhuriyetinin bugünden daha iyi olması, bu aziz milletin huzurunun, refahının ve mutluluğunun bugünden daha iyi olması için gece gündüz demeden çalışmalısınız.  Sizden, ülkemizi gelişmiş ülkeler ligine yükseltmenizi, toplumumuzun yaşam standardını yükselterek çağdaş medeniyetler seviyesine getirmenizi bekliyoruz.  Siz gençlerden en büyük beklentimiz olan bu ilerlemeyi gerçekleştireceğinize ve ülkemiz adına fevkalade başarılı işlere imza atacağınıza olan inancım ve güvenimin bugün burada gördüğüm tablo ile daha da arttığını ifade etmek istiyorum.  Sizlere inanıyoruz, sizlere güveniyoruz ve sizleri çok seviyoruz. Yolunuz ve bahtınız açık olsun. Sizleri yaşama en iyi şekilde hazırlayan ailelerinize ve başta sayın rektörümüz Prof. Dr. Hüsnü Kapu olmak üzere değerli hocalarımıza teşekkür ediyor, hepinize sevgiler, saygılar sunuyorum.” şeklinde konuştu.

 

Coşkuyla devam eden mezuniyet töreninde, “Göster Kendini KAÜ” yarışmasında, dereceye giren öğrencilere, Vali Türker ÖKSÜZ ve Rektör Kapu, belge ve hediyelerini takdim etti.

 

Törende Fakültelerde dereceye giren öğrencilere plaket ve ödüller verildi. Öğrenciler tarafından kütüğe plaket çakma ve ardından kep atma töreni gerçekleştirildi. Öğrenciler mezun olmanın sevinci ve coşkusunu bu törende yaşadılar.

 

Törene, Kars Valisi Türker Öksüz, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Kapu, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Kılıç, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, Rektör Yardımcıları, Dekanları, Genel Sekreter, akademik ve idari personel, öğrenciler ve aileleri ile basın mensupları katıldı.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.