TÜRK HAVA YOLLARININ TEMELİ KAĞIZMAN'DA ATILMIŞ!

Kars Olay- Cumhuriyet'in ilanından 16 ay sonra 16 şubat 1925'te  Mustafa Kemal Atatürk'ün emirleriyle "Türk Teyyare Cemiyeti" adıyla kurulan ve ismi 1935 yılında Türk Hava Kurumu (THK) olarak değiştirilen kuruluşa Kağızmanlı Ahmet Yıldız Ağa'nın 2 Teyyare hibe ettiği 100 yıl sonra torunu Araştırmacı ve Gazeteci-Yazar  Sezgin Yıldız tarafından Osmanlıca yazılı belgelerle ortaya çıkarıldı.

 

   Cumhuriyetin kuruluşunun ilk yıllarında halk tarafından devlete büyük desteklerden biri de Kağızman'da yaşandı. O dönem Kağızman'da yaşayan Ahmet Ağa, Türk Teyyare Cemiyetinin kurulmasıyla birlikte Cemiyete destek amaçlı 2 teneke altın bağışladı. Bağışlanan altınlarla 2 adet teyyare alan Türk Teyyare Cemiyeti daha sonra Ahmet Ağa'ya Fahri pilotluk belgesi ile madalya göndererek Ahmet Ağa'yı onurlandırdı. 

Durumdan haberdar edilen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ise Ahmet Ağa'yı Karakurt Nahiyesine Amir( günümüz karşılığı Kaymakam) olarak atadığı belge ve mektuplarla görülüyor. Türk Teyyare Cemiyet'nin Ahmet Ağa'ya Osmanlı Türkçesiyle yazdığı  ve  Kars Olay'ın 100 yıl sonra gün yüzüne çıkardığı işte o belgeler.

 

  • 3 / 1

  • 3 / 2

  • 3 / 3

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • ahmet yıldırım 09 Şubat 2021 11:13

    Memleketimle , insanımla gurur ve onur duyuyorum, İşte Karslı bu demek .....

  • Haritacı 07 Şubat 2021 14:18

    Ruhu şâd olsun..