KARS Haber Girişi : 07 Kasım 2022 20:24

Sarıkamış-Horasan Arasındaki Taşlı Güney-2 Viyadüğü Açıldı

Kars'ta eser ve hizmet şöleni devam ediyor.

Kars Olay-  Kars milletvekilleri, 65. Hükümet Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç ve AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın,  devam eden yapım çalışmaları sonucunda Taşlıgüney-2 Viyadüğünün tamamlanarak açılması ile Sarıkamış – Horasan yolunun tamamının bölünmüş yol olarak trafiğe açıldığını bildirdiler. 

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı  Adil Karaismailoğlu’ sosyal medya hesabından müjdeyi verdi.  Bakan Karaismailoğlu yaptığı açıklamada, "Kars - Erzurum arasında; Yolculuk süresini 46 dk'dan 25 dk'ya indiren Karakurt-Horasan Yolu’nun Taşlı Güney-2 Viyadüğünü ve bağlantı yollarını bugün hizmete açıyoruz. Eser ve hizmet şölenimiz devam ediyor!" dedi. 

 

Arslan ve Kılıç yaptıkları açıklamada, Karakurt Barajı nedeniyle su altında kalan 45,7 km’lik yolun yerine tamamen yeni güzergahtan Bölünmüş ve Sıcak Asfalt Yol olarak yapılıp daha önce 40,1 km’si açılan yolun; 5,6 km’lik kısmı zorluk derecesi yüksek ve yapımı zaman alan TAŞLIGÜNEY-2 Viyadüğü nedeniyle 8,7 km’lik bağlantı yolundan hizmet vermekte olduğunu, uzunluğu 574 metre, yüksekliği 120 metre ile bölgemizdeki en yüksek viyadüklerden biri olan TAŞLIGÜNEY-2 Viyadüğü bitirilerek yolun tamamının Bölünmüş Yol ve Bütümlü Sıcak Karışım Asfalt olarak hizmet vermeye başladığını belirttiler.

 

Arslan ve Kılıç, Sarıkamış-Horasan arasındaki bu bölümde 46 dakika süren seyahat süresi 25 dakikaya düşerek, konforlu seyahat imkânı sunduğunu, bu yolun bitirilmesi ile birlikte Kars’ta; 2002 yılında toplam 22 km olan Bölünmüş Yol miktarının 286 km’ye çıkmış olduğunu ve hiç olmayan Sıcak Asfalt miktarının da toplamda 398 km’ye çıkarılmış olduğunu söylediler.

Arslan ve Kılıç, “İlimizin bütün projelerine olan himayelerinden dolayı Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’a, Sarıkamış-Horasan arasındaki yolun tamamının hizmete açılması nedeniyle Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sn. Adil Karaismailoğlu’na, Karayolları Genel Müdürümüz Abdulkadir Uraloğlu’na, Kars Karayolları Bölge Müdürümüz Behçet Eren ve ekipleri ile yüklenicilere, mühendisinden işçisine emekçi kardeşlerimize teşekkür ediyoruz. Son Başbakanımız Sn. Binali Yıldırım başta olmak üzere dünden bugüne emeği geçen; Bakanlarımız, Milletvekillerimiz ve Genel Müdürlerimiz ile her kese teşekkür ediyoruz.

 

Milletvekilleri olarak; bitirilmesi için çok emek sarf ettiğimiz ve bölgemiz için çok önemli olan yolun kazasız belasız kullanılmasını, Hemşerilerimize ve Bölgemize hayırlı olmasını diliyoruz” dediler.

 

AK Parti Kars İl Başkanı Adem Çalkın ise yaptığı açıklamada; "Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, Sn.Bakanım Adil Karaismailoğlu'na, Sayın Bakanım, Ahmet Arslan'a, Komisyon Başkanım Yunus Kılıç'a ve emeği geçenlere çok teşekkür ediyoruz. Kars’ımıza hayırlı olsun inşallah." İfadelerine yer verdi. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.