KARS Haber Girişi : 08 Ağustos 2022 23:57

Kars'ta On Binler Kerbela Şehitleri İçin Yürüdü

İslam Peygamberi Hazreti Muhammed’in torunu Hazreti Hüseyin ve 72 yareninin Kerbela’da şehit edilmesinin 1383. yıl dönümü nedeniyle anma etkinliği düzenlendi.

Kars Olay- Kars'ta sabah erken saatlerde başlayan anma törenlerine binlerce vatandaş katıldı. Sinelerin dövüldüğü, zincirlerin vurulduğu, ağıtların yakıldığı törende, 7'den 70'e binlerce Karslı omuz omuza yürüdü.

 

Hz. Ali Çarşı Camisi önünde toplanarak, en önde Türk bayrağı, Hz. Ali posteri ile yazılı pankartları taşıyan binlerce kişi, sine ve zincir vurarak Faikbey Caddesi, GAMP ve Cumhuriyet Caddelerini geçerek Merkez Ehlibeyt Işıklı Camisi'ne, daha sonra da Garnizon Şehitliği'ne kadar yürüdü.

 

7'den 70'e kadın-erkek, yaşlı-genç, yürüyüşe katıldı. Yürüyüşe katılanlara, bazı vatandaşlar da, sıcak çay, şerbet ve helva ikram etti. Bazı kadınların kucaklarında bebekleriyle katıldıkları anma törenlerinde Hz. Hüseyin ve 72 arkadaşı için gözyaşları aktı. Sine döven gençlerin de yüksek sesle ağıtlara iştirak etmesi de herkesi duygulandırdı.

 

Yürüyüşe katılan binlerce vatandaşlar, ilk önce Merkez Ehliyet Işıklı Camii önünde bir süre dua ettikten sonra Garnizon Şehitliği'ne geçti. Saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı'nın okundu. Ardından da Kamer Camii İmam Hatipleri tarafından, Kur'an-ı Kerim tilaveti sunuldu.

 

Düzenlenen anma etkinliği programına katılım oldukça yüksek olurken, yürüyüş güzergahında bulunan vatandaşlar ise cep telefonu kameraları ile bu anları kaydetti.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.