SAĞLIK Düzenleme Tarihi : 21 Temmuz 2020 10:06 Haber Girişi : 21 Temmuz 2020 10:08

Kars'ı Sağlık Üssü Yapacaklar!

Ak Parti Kars Milletvekilleri sağlık alanında yürütülmekte olan çalışmalar hakkında basın toplantısı düzenlediler.

Kars Olay-65.Dönem Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Kars Milletvekili Ahmet Arslan ile Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyon Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç, Sağlık İl Müdürü Zakir Lazoğlu, Harakani Devlet Hastanesi Başhekimi Mutlu Şahin, Ak Parti İl Başkanı Adem Çalkın, İl Genel Meclis Başkanı Muzaffer Yağcı ve sağlık kuruluşlarının temsilcileri ile birlikte düzenledikleri basın toplantısında Kars’ta yürütülmekte olan sağlık hizmetleri ve inşaatları hakkında açıklamalarda bulundular.

 

Toplantıda Kars İl Sağlık Müdürü Zakir Lazoğlu: “İlimizde Mart ayında 8 yataklı kemoterapi ünitesi açtık, ilimizde onkolojik tedavi nedeniyle il dışına giden hastalarımız var bizlerde il dışına giden hastalarımızın önlenmesine yönelik ve kemoterapilerinin ilimizde yapılmasını sağladık. Ayrıca ilimiz Arpaçay ilçesinde beş diyaliz makinalı bir ünite açtık. Arpaçay ve Akyaka ilçemizde bulunan diyaliz hastalarımız kendi ilçelerinde sağlık hizmeti almış oldular.  Şu an Yusufpaşa Mahallesinde inşaatı devam eden birinci derece sağlık kompleksi var. Kağızman ilçemizde birinci derece sağlık kompleksi, Yenişehir Mahallesi 112 acil sağlık hizmetleri ve Sarıkamış ilçesi acil sağlık hizmetleri bina ve inşaat çalışmaları aralıksız devam etmekte. Bu dört adet yatırım bu yıl içerisinde tamamlanacak ve hizmete girecektir" ifadelerini kullandı.

 

Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyon Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç; “Kars'ı sağlıkta bir üssü yapmaya çalışıyoruz” dedi.

 

Komisyon Başkanı Kılıç, konuşmasına şöyle devam etti: “Tabiri caiz ise bin yıldır sınır şehri olmasının kahrını çeken serhat şehri insanı sağlık hizmetini en iyi ve yüksek seviyede alsın. Sağlıkta bir bölge ili olsun. Iğdır, Ardahan, Artvin'den, Nahcıvan'dan ve Gürcistan'dan hasta kabul edilir hale gelsin ve bu hüvyetini de her geçen gün geliştirerek devam etsin. Sağlık Bakanlığımıza ait hemen hemen her ilçemizde hastane var. Şehir Merkezinde de son derece donanımlı ve son zamanlarda yapıldığı için teknik kapasitesinin de yüksek olduğunu bildiğimiz hastanelerimiz var. Aynı zamanda tıp fakültesi gibi bir desteğimiz var. Kafkas Üniversitemiz bir çok alanda ciddi şekilde gelişti, öğrenci sayısını ve fakülte sayısını arttırdı, ama bunların en önemli ayağı Tıp Fakültesi bu yıl Tıp Fakültemiz Diş Hekimliğine öğrenci kabul edecek bu çok önemli. Yani her boyutuyla Kafkas Üniversitesi ve Sağlık Bakanlığı ekibi de burada Kars halkına ciddi bir şekilde sağlık hizmeti verecek hale geldi. İlimizde diyaliz üniteleri çok önemliydi. İlimizde yaz dönemlerinde gelen ve giden vatandaşlarımızın şikayetleri çok oluyordu ancak şimdi ilçelerimizde diyaliz üniteleri son derece modern şekilde hizmet vermekte."

 

Hatırlayın, ne zaman Erzurum-Kars arası otobüslerde birilerine sorsaydınız ömrümüz bu yollarda geçti der şikayetlenirlerdi. Özellikle kemoterapi ünitesinin kurulmuş olması uzun süreli kronik hastalıkları olan kemoterapi alan ve bu hastalıkları uzun yıllar süren insanlarımız bu yollarda tabiri caiz ise çok büyük eziyetler, sıkıntılar ve ekonomik zorluklar çekiyordu. Belki böyle Kemoterapi ünitesi diyip geçilmeyecek kadar Kars açısından önemli çünkü en yoğun şikayetler buradan geliyordu. Bu manada sağlık ekibimize kattığımız kemoterapi ünitesi çok çok önemli.

 

Selim, Sarıkamış ve Kağızman ilçelerimizde ve Kars Merkez Yusufpaşa mahallesinde son derece modern Aile Sağlık, Toplum Sağlık, 112 acil Ambulansı içinde olan ve içerisinde Obezite merkezi olan yeni tesislerimiz bu yılsonunda bitecekler. Bunlar üç beş yıl sonra bitecek diye planlanmadı bu yıl bitecekler. Devletimiz, hükümetimiz ülkemizin her yerinde bir çok hizmet çalışması yapıyor ama en iyi yaptığı hizmetlerin başında yer alan sağlık hizmetidir. Bu hizmeti muhalefette kabul eder bütün dünyada kabul eder. Biz halk olarak hep daha iyisine alıştık ve hep daha iyisini bekliyor insanımız. Hakkı mıdır hakkıdır da ! Bu nedenle biz bu yatırımları Kars'ımıza kazandırdığımız için son derece mutluyuz" şeklinde konuştu. 

 

65.Dönem Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Kars Milletvekili Ahmet Arslan ise basın toplantısında yapmış olduğu konuşmada; çok önemli bir süreçten geçiyoruz diyerek şunları söyledi: "Pandemi ile mücadelede dünya 7 aydır, ülkemiz ise 5 aydır ciddi bir şekilde mücadele ediyor. Kars'ımızda buna dahil. Dolayısıyla Kars'ta İl Sağlık Müdürümüz Uz. Dr. Zakir Lazoğlu başta olmak üzere, Başhekim arkadaşlarımız, sağlık başkanlarımız ve başkan yardımcılarımız ciddi bir mesai harcadılar. Bugüne kadar Kars'ta örnek bir duruşla insanlarımızı tedavi ettiler sağlıklarına kavuşturdular. O yüzden bugün arkadaşlarımızı ziyaret ederek kendilerine teşekkür etmek istedik. Birde malumunuz yeni sistem gereği belli periyotlarda İl müdüründen başlamak üzere ekip sözleşme imzalıyor. Ekipte yeni sözleşme imzaladı. Kars'a da hizmet etmek adına yeni bir yola çıktılar. Buradan İl Sağlık Müdürlüğümüz aracılığıyla, doktorlarımız, idarecilerimiz, sağlık emekçilerimiz, hastanelerimizdeki güvenlik görevlilerimiz ve temizlik personellerimiz dahil hepsine tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Elbetteki bir teşekkürde Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde 18 yıldır ülkede sağlık alanında ciddi bir mesafe katedildi. Adeta bir çığır açıldı ve pandemi döneminde bunun kıymeti çok daha fazla anlaşıldı. Sağlık alanında her türlü imkan ve teçhizata sahip olabilirsiniz ancak sağlık hizmeti veren doktorlarımız başta olmak üzere ekibi de buna uygun geliştirmez eğitmezseniz o yarım kalır. İşte 18 yılda sağlık altyapısı dahil olmak üzere doktorlarımız ile birlikte Türkiye gerçekten dünyaya örnek olacak bir merkez oldu. Pandemi sürecinde ortaya koydukları başarı ülkemizin dünya çapındaki itibarını çok daha yukarılara taşıdı bu nedenle hem Karslılar adına hem de ülkemiz adına kendilerine çok teşekkür ediyorum.

 

Ak Parti Hükümetleri döneminde 18 yılda Sağlık alanında Kars'a da çok önemli şeyler yapıldı. Hepinizin malumu Kafkas Üniversitesinde 250 yataklı bir hastane yaptık, ama açılışını yapmadık dedik ki önemli olan hizmet vermesi, nitekim o hastanemizin hizmete girmesi ile birlikte tıp fakültesi öğrencilerimiz başka ilde değil Kars'ta eğitim görebilir hale geldiler. Nitekim bu çok çok önemliydi. Diğer bir hastanemiz 327 yataklı Kars Harakani Devlet hastanemizi tamamladık ve hizmete sunduk onunda resmi açılışını yapmadık. Dedik ki zira önemli olan insanımıza hizmet etmesidir. İlçelerimiz Sarıkamış ve Kağızman devlet hastanelerimizi büyüttük. Diğer ilçelerimizde de onar yataklı hastanelerimizi hizmete sunduk bunlar çok çok önemliydi. Buradan şunu da paylaşmak isterim, Arpaçay ilçemizde hizmete giren diyaliz ünitemizin aynısını sonbaharda Digor ilçemizde de 5 yataklı ünitenin hizmete girmesini sağlayacağız. Ayrıca Kars Harakani Devlet Hastanesinde 8 yataklı Kemoterapi ünitesinin hizmete girmesi bizler için çok önemliydi. İnşallah insanlarımızın sağlığına kavuşması anlamında güzel hizmetlere erişmesini vesile olur ve pandemi süreci olmasına rağmen şuan 40 hastamız bu kemoterapi ünitemizden yararlanıyor.

 

Kars Harakani Devlet Hastanemizde şuanda on yataklı palyatif servisi hizmete girdi. Biz Kars Milletvekilleri olarak daha önce Kars halkına verdiğimiz Şehir Hastanesi sözümüz şuanda projenin geldiği aşamada inşallah bu yıl bütün statikleri de bitip inşallah önümüzdeki yıl kazma vurulacak. 500 yataklı hastanemiz 141 bin metre kare kapalı alan, yatak başına düşen kapalı alan 164 metre kare alan düşüyor, bu hastanenin kalitesini konforunu hizmeti vermesi adına çok çok önemli, 107 yoğun bakım ünitesi olacak, şuan ki hastanemizde 31 yoğun bakım ünitesi var yani yeni hastanede 3,5 katı daha fazla olacak, 72 adet müşahede yatağı olacak 30 bay 30 bayan 12'si çocuk olmak üzere toplam 72 adet müşahede yatağı olacak. Ve en önemlisi Helikopter pisti, 450 araçlık kapalı otoparkı olacak yani 15 bin metre kare alanda araç parkı yapılacak. 690 araçlıkta açık otoparkı olacak. Gerçekten bölge şehir hastanesi olacak bir hastane inşaa edilecek" dedi.

 

Kaynak: Kars Pusula

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.