KARS Haber Girişi : 12 Nisan 2022 19:27

Kars Belediyesi Bozuk ve Deforme Olmuş Yollarla İlgili Açıklama Yaptı

Kars Belediye Başkanlığı bozuk ve deforme olmuş yollarla ilgili açıklama yaptı.

Kars Olay- Kars Belediye Başkanlığından bozuk yollarla ilgili yapılan açıklamada; "Belediye Başkanlığımızca; 2021 inşaat sezonu ya da çalışma programı olarak nitelendirilen havanın fen noktasından çalışmaya uygun olan günlerde kurumumuz imkânları ve ihale edilerek yüklenici firma ile toplamda yaklaşık olarak 18 km Bitümlü Sıcak Karışım (BSK) asfalt kaplama yol imalatı gerçekleştirilmiştir.

 

İlimizde görülen yoğun kar yağışları ile birlikte mevsime bağlı olarak gün içerisinde sürekli değişkenlik gösteren ısı değişimlerinden dolayı aşırı derecede yaşanan donma-çözülme olayları dayanımı etkileyecek fiziksel değişimler ile birlikte yapılan tuzlama çalışmaları sonucunda; kurumumuz tarafından 2021 yılı inşaat sezonu içerisinde ve önceki yıllarda yapılmış olan Bitümlü Sıcak Karışım (BSK) asfalt kaplama, beton parke taş ile yapılan bazı yollarda soyulma, çözülme ve deformasyonlar görülmüştür.

 

2021 yılı içerisinde imal edilen Bitümlü Sıcak Karışım (BSK) asfalt kaplama olan yolların yaklaşık olarak 2,5 km’lik kısmında anılan deformasyonlar söz konusu olmuştur. Yapılan imalatların geçici kabulü yapılmış, kesin hesap ve kesin kabul işlemleri yapılmamış, hali hazırda anılan imalatlar yüklenici sorumluluğunda olup, ayrıca anılan çalışmalarda yüklenici firmanın kusuru olarak nitelendirilip değerlendirilen 784 ton Bitümlü Sıcak Karışım (BSK) asfalt kaplamaya denk gelen miktar düzenlenen hak edişe kesinti olarak yansıtılmıştır.

 

2022 yılı çalışma programı olarak nitelendirilen havanın fen noktasından çalışmaya uygun olmayan günlerin bitiminden sonra ve Bitümlü Sıcak Karışım (BSK) asfalt kaplama yol yapım uygulaması için uygun olan iklim koşulları oluştuğu dönemde yüklenici firma tarafından bahse konu yerler trimer(asfalt kazı makinesi) ile kazılarak yeniden yapımı gerçekleştirilecektir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur." İfadelerine yer verildi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • KARS36 13 Nisan 2022 11:18

    Yapılması gereken tek şey boş söylemleri ile oy istemeye, esnaf ve köylü ziyareti yapan vekil ve siyasilere gereken cevapları verip, istekleri de net iletip takibini de her yerde yapmaktır. Kars Halkının talepleri doğru iletilmediği sürece ve hakkı savunulmadığı sürece bu hep böyle devam edecek. 80ler ve90 larda kozmopolit yapısı ve kültürlü insanlarıyla Türkiyenin her yerine insanlar göndermiş memleketimiz geldiğimiz noktada ziyaretçilerine pişmanlık ve hayal kırıklığı yaratıyor.

  • KARS36 13 Nisan 2022 11:17

    Değerli Hemşerilerim, Yollar yapılırken başında duran ve planlamasını yapan insanlar konudan uzak bürokrasi ve siyasi olarak atanmış insanlar. Asfalt ve yol yapımı konusunda çoğunun bilgisi yok. Bilgisi olanlar da görevlerinden uzaklaştırılmış ve başka kurumlara gönderilmişlerdir. Zaten 4 tana ana caddesi olan bir ilin toplasan 50 km etmeyen yolu 100 yıldır nasıl yapılamıyor? Yada yapılan bir yol 3 ayda nasıl bozuluyor. Denetim mekanizmaları eksik olunca, insanlar yaptığı işin ehli de olmayınca malesef böyle olmaya devam edecek. Kars halkı bu durumu haketmiyor.