BÖLGE Düzenleme Tarihi : 03 Ocak 2021 16:20 Haber Girişi : 03 Ocak 2021 16:24

Karakurt Barajı ÇED raporu İptal edildi.

Erzurum 2. İdare Mahkemesi; Çevre ve Şehircilik Bakanlığının,Karakurt Barajının olumlu (ÇED) kararını, ‘hukuka uygun olmadığı’ gerekçesiyle iptal etti.
Karakurt Barajı ÇED raporu İptal edildi.

     Kars Olay- Karakurt köylülerinin avukatı Mehmet Parlak bölgede Urartu dönemi kaya mezarları ve kilisesiKarakurt 1 ve 2 köprüleriilkokul ve karakol binaları ve bunlar dışında 16 adet taşınmazın su altında kalacağı gerekçesiyle mahkemeye başvurarak ÇED kararının iptalini istemişti. Erzurum 2. İdare Mahkemesi de Karakurt köylülerini haklı bularak ÇED raporunu iptal etti.

 

     ÇED raporunun iptaline ilişkin davanın 2017 yılında açıldığını aktaran Avukat Mehmet Parlak, “İşlem usul ve yasaya aykırı olduğu için iptal edildi. Karakurt Barajı ve HES Projesi mahkeme kararı gereğince durdurulacaktır. Çünkü barajın yapılmasının hukuki temeli ortadan kalkmıştır. Danıştayın vereceği kararın ardından Karakurt Barajının akıbeti netleşecektir." dedi.

 

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.