BÖLGE Haber Girişi : 19 Haziran 2021 22:16

IĞDIR’DA TUZ FABRİKASININ TEMELİ ATILDI

Iğdır- Tuzluca tuzu artık modern rafine tuzu olarak işlenip yurt içi ve çevre ülkelere ihraç edilecek. İlk etapta 75 kişinin ve ikinci etapta 140 kişinin istihdam edileceği fabrika yıl sonunda hizmete girecek.

Kars Olay-  Iğdırlı iş adamı Mehmet Sürkit, tarafından yaptırılan olan Rafine tuz fabrikasının temeli Iğdır Organize sanayi bölgesinde Iğdır Valisi H. Engin Sarıibrahim, İş adamı Mehmet Sürkit ve çok sayıda iş ihsanı, siyasi parti temsilcileri ve protokol üyelerinin katılımı ile atıldı.

Burayı sizin için ayırdık

 

 

Iğdır Valisi H. Engin Sarıibrahim; "Iğdır Organize sanayi bölgesinde 15.000m2 alan içerisine kurulacak olan rafine tuz fabrikası başka ile kurulacaktı. Ama değerli Iğdır’lı iş adamı Mehmet Sürkit, Bu değerli yatırımı ilimize yapmaya karar verdi. Bu güzel yatırım ilimizin kalkınmasında büyük rol oynayacak ve ilimize istihtam sağlayarak birçok aileye aş ve iş olacaktır. İlimize hayırlı uğurlu olmasını diliyor. Tüm yatırımcılarımızı ilimize davet ediyoruz. Bu tür yatırımların artması lazım” dedi.

 

 

İş insanı Mehmet Sürkit yaptığı yazılı açıklamada,”Yaptığımız bu yatırım tam otomasyona uygun bir yatırımdır. Burada yapılacak yatırım ile bütün üretim sürecinde el değmeden üretilecek. Kaya tuzundan Türk gıda kodeksine uygun %99.7'nin üzerinde kaliteli rafine tuz elde edilecektir. Rafine tuz fabrikası 2 etaptan oluşmaktadır. Birinci etapta 75 kişilik ekip ile üretim kapasitesi yıllık 64.000 ton olarak planlanmıştır. İşletme açısından teknolojinin gelişmesiyle birlikte üretim süreci otomasyona bağlı bir zincirleme olarak faaliyet gösterecektir. Ve buna göre ilk yatırım tutarı 6,000,000 EURO olarak planlanmıştır. İkinci etapta üretim kapasitesini 2,5 kat artırarak yıllık üretim kapasitesi 224,000 tona çıkması istihdamın 140 kişiye çıkması ile toplam yatırım tutarının 20,000,000 EURO olması öngörülmektedir. Satış ve pazarlama sürecinde fabrikanın stratejik olarak konumu nakliye avantajının olması ile üretilecek tuzun %60’ı nakliye açısından yakın olan ülkeler Gürcistan, Azerbaycan, Irak ve Rusya’ya ihracat olarak planlanmıştır.”dedi.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.