EKONOMİ Haber Girişi : 14 Nisan 2022 16:38

Hayvanını ESK'da Kestirene 2500 Tl Destek Verilecek

Hayvanını Nisan ayında Et ve Süt Kurumunda kestirene 2500 lira prim verilecek.

Kars Olay- Besicilerin hayvanlarını ESK’da kestirmesi için karkas kesim fiyatı 60 liradan 74 liraya çıkarılacak ve hayvan başına da ayrıyeten 2500 lira prim ödemesi yapılacak. 2500 lira prim ödemesi de Hazine’den karşılanacak.

 

100 bin hayvan kesimi öngörülürken, Hazine’den besicilere ödenecek 250 milyon lira kaynak ayrıldı. Bulunan bu formülle ESK’nın kesim fiyatı piyasa fiyatlarının altında kalacağı için kıyma ve kuşbaşını da ucuz fiyattan satabilecek.

 

Besicilerin hayvanlarını ESK’da kestirmesi için öncelikle karkas kesim fiyatları yerli ve ithal hayvan ayrımı yapılmadan 74 liraya yükseltilecek.

Mevcut durumda karkas kesim fiyatı ithal hayvan için 58 lira, yerli hayvan için 60 lira idi. Ancak serbest piyasada karkas kesim fiyatı 85 ile 90 lira arasında seyrederken, ESK’nın karkas kesim fiyatını 74 liraya çıkarması, besiciler için cazip bir tarafı olmayacak. İşte bunun için hayvanlarını ESK’da kestiren besicilere hayvan başı ayrıyeten 2500 lira da prim ödenecek. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.