SİYASET Haber Girişi : 29 Nisan 2021 18:07

Bölge Vekillerinden Joe Biden ve HDP'ye Tepki!

Ermeni mezalimine birinci derecede maruz kalmış bölge vekilleri toplanarak Türkiye Büyük Millet Meclisinde basın açıklaması yaptı.

Kars Olay- ABD Başkanı Biden’ın 1915 Olayları’nı ‘Ermeni Soykırımı’ diye tanımlayan açıklamasından sonra Türkiye’de tepkiler artarak devam ediyor. Ermeni mezalimine birinci derecede maruz kalmış bölge vekilleri toplanarak Türkiye Büyük Millet Meclisinde basın açıklaması yaptı.

Burayı sizin için ayırdık

 

Bölge vekilleri adına açıklama metnini okuyan AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, 

“Ermeni mezalimine birinci derecede maruz kalmış bölge vekilleri olarak ABD Başkanı Biden’ın 1915 Olayları’nı ‘Ermeni Soykırımı’ diye tanımlayan açıklamasını, o yıllarda İngiltere, Fransa ve Rusya’nın desteğini alan Ermeni silahlı örgütler tarafından tarihin kaydettiği en denîve dilhun mezalimine kurban edilmiş yarım milyon insanımızın aziz hatırasına büyük bir saygısızlık olarak değerlendirip tümüyle reddediyoruz” dedi.

 

Milletvekili Atalay, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Hatırlanacağı üzere, Fransız İhtilalı ile tüm dünyada hızlıca yayılan milliyetçilik akımı ile dağılma sürecine giren her imparatorluk gibi Osmanlı İmparatorluğu da bundan nasibini almış; Yunanlar, Bulgarlar, Arnavutlar ve Araplar birer birer ayrılmış, bu süreçten etkilenen Ermeniler de 1880’lı yıllardan itibaren büyük bir kısmı Osmanlı ve İran topraklarına tekabül eden bölge üzerinde ‘Büyük Ermenistan Devleti’ kurma hayaline kapılarak ciddi hazırlıklar yapmışlardı. Bu hayallerini dönemin güçlü ve işgalci emperyalist devletlerden aldıkları yardım vaatleri ile gerçekleştireceklerinden de emin idiler. Bu amaçla önce Cenevre’de Nasyonal Sosyalist bir karakter ile Hınçak ve daha sonra da milliyetçi Taşnak silahlı örgütleri kurulmuştu.

 

ABD ve Avrupa devletlerinin yaptıklarından daha ziyade şaşırtan ve üzen şey, HDP’nin sözü ve tavrı olmuştur. Moğol ve Haçlı seferlerine de maruz kalmış Kürtlerin silahlı Ermeni örgütlerden çektikleri en alçak saldırılara, vahşetlere, mezalime bu dereke kör, sağır, dilsiz kalmalarını izah edecek tek şey, ihanettir. Kürtlerin tarihine, acılarına, yakılan bedenlerine, çiğnenen ırzlarına, talan edilen maddi ve manevi tüm varlıklarına ihanettir.

HDP bu ihaneti ilk kez yapmıyor. Hatırlanacak olursa, 2018 genel seçimler için Mardin Kızıltepe mitinginde eş başkanları Sezai Temelli de ‘Bu topraklar vaad edilmiş topraklardır, Musa bir ömür bu toprakları aradı durdu’ diyerek en büyük ihaneti itiraf etmişti. Her şeye rağmen, Türkiye, büyük bir devlet ağırlığıyla, olan-bitenlerden üzüntüsünü defalarca dile getirmiş, dünün acılarını yarıştırmanın taraflara bir yarar sağlamayacağını, dolayısıyla aynı tarihi ve coğrafyayı paylaşmış Ermeni halkı ile iyi ilişkiler üzerinde ortak geleceğimizi tesis etme gereğini defalarca dile getirmiş, Ermenistan’a elini uzatmıştır. Ve Türkiye’nin yıllardır en üst makamlar aracılığıyla ısrarla savunduğu üzere, hususen bu kadar önemli tarihi mes’elelerde hakemlik hak ve yetkisi siyasetten ziyade arşivlerin ve haliyle tarafsız, önyargısız ve bilimsel yöntemden ayrılmayan tarihçilere ait olduğunu tekrarlamak isteriz. Umarız Ermenistan, özellikle de son Dağlık Karabağ işgalinin bitirilmesinden sonra, başını avuçları arasına alır, büyük bir sağduyu ile dün, bugün ve özellikle de yarına dair daha sağlıklı değerlendirmeler yapar, sahici kararlar alır.” ifadelerini kullandı.
 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.