SİYASET Haber Girişi : 15 Şubat 2017 20:13

Bakan Arslan Kars'a Geldi...

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Anadolu Ajansı (AA) Kars Büro Müdürlüğünü ziyaret etti.

Kars Olay-Bakan Arslan, Kars Valisi Rahmi Doğan, AK Parti Kars Milletvekili Selahattin Beyribey, Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Serdar Güngör, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman ve AK Parti İl Başkanı Adem Çalkın ile Anadolu Ajansı (AA) Kars Büro Müdürlüğüne geldi.

Arslan, AA Yurt Haberler Editörü Zekeriya Kaya ile AA Erzurum Bölge Müdürü Nevzat Demirkol’dan AA’nın çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Kentte gazeteciler arasında güzel bir dayanışmanın olduğunu söyleyen Arslan, gazetecilerin vatandaşlarla devlet ve hükümet arasında bir köprü olduğunu söyledi.

Arslan, gazeteciğin önemine işaret ederek, “Bu görevi yaparken doğru yapmak, yanlışa yönlendirmeden yapmak önemli. Basın mensuplarını iki aylık yoğun bir mesai bekliyor. Aşağı yukarı her gün her ilde bir bakan olacak, Başbakan ve Cumhurbaşkanımızı saymıyorum. Zaten onlar nereye giderse beraber gidecekler. Allah kolaylık versin.” dedi.

AA Yurt Haberler Editörü Kaya’nın, “Bölgede Cazibe Merkezleri Projesi ilgili başvurular hangi aşamada, bu konuda Kars için vereceğiniz bir müjde var mı?” sorusu üzerine Arslan, cazibe merkezlerinin amacının bölgeyle batı illeri arasındaki kalkınmışlık farkını ortadan kaldırmak olduğunu ifade etti.

Arslan, cazibe merkezleriyle ilgili başvuruların alındığını ve bu başvuruların incelenme sürecinde olduğunu hatırlatarak, “Çağrı merkezleri istihdam konusunda önemli. Yakın zamanda 300 kişilik bir çağrı merkezini burada açtık. Diğer illerimizde de çağrı merkezleri açma çalışmalarımız var. Ama daha da önemlisi buranın ekonomisini canlandıracak, ekonomik katkı koyacak, burada istihdam alanı açtığımız gibi buradaki insanların meslek edinmesi ve edindikleri bu meslekten hareketle kendi iş yerlerini açma konusunda çok önemli çalışmalar var.” diye konuştu.

Cazibe merkezleri programıyla ilgili önemli kararlar aldıklarını belirten Arslan, şunları kaydetti:

“Yarın, Kalkınma Bakanımız buraya geliyor. Uzun soluklu toplantılar yapıp, bütün ayrıntıları masaya yatıracağız. Hedefimiz buralarda istihdam yaratmak. Buralardan üretim yapmak ve buralardan yaptığımız üretimi ülkenin diğer yerlerine ve yurt dışına pazara sunarken de avantajlar sağlayarak sunmak. İstiyoruz ki, insanlar burada yatırım yapabilsin. Yüzde 15’lik ekstra avantaj sağlayacağız. Yani herhangi bir insanımız Kars’ta ürettiği bir ürünü başka yerde üreten biriyle rekabet ettiği zaman, yüzde 15 daha avantajlı olacak. Bu çok önemlidir. Buralarda üretimi, istihdamı, yatırımı arttıracak cazibe merkezleri projesi kapsamında epeyce yol alacağız.”

Ziyaretin sonunda Demirkol, Bakan Arslan’a, bakan olarak görevlendirildikten sonra memleketi Kars’a ilk gelişinde belediye işçilerinin hazırladığı “bakanlık pastası”nı keserken çekilen fotoğrafını armağan etti. – KAFKAS HABER AJANSI

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.