KARS Düzenleme Tarihi : 30 Eylül 2020 14:46 Haber Girişi : 30 Eylül 2020 14:49

Ayhan Bilgen İstifa Etti

2014’te gerçekleşen Kobani eylemlerine dair başlatılan operasyonda geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen görevinden istifa edeceğini duyurdu.

“Herkese selamlar, birazdan emniyet ifadesine gireceğim. İfade öncesi kamuoyuna iletmek istediğim mesajı paylaşıyorum” notuyla Twitter hesabından bir açıklama yapan Ayhan Bilgen, şu ifadeleri kullandı;


“GÖZALTI SÜREM BİTENE KADAR KAYYUM ATANMAMIŞ OLURSA BELEDİYE BAŞKANLIĞI GÖREVİMDEN İSTİFA EDECEĞİM”
“Ben demokrasicilik oynanacak yaşı geçtim. Türkiye‘nin koşulları da oyun oynanacak bir ortama sahip değil. Keyfi gözaltılarla bir şehrin iradesi ile oynanmasına izin vermem. İster tutuklayın, ister serbest bırakın, gözaltı sürem bitene kadar kayyım atanmamış olursa Belediye Başkanlığı görevimden istifa edeceğim.
Kars, kendisini yönetecek liyakattadır. 1,5 yıldır oy birliği ile karar alma olgunluğu gösteren bir mecliste 5 parti uzlaşarak yeni bir yönetim oluşturabilir.


Herkes seçimlerde şehri yönetmeye talip olduğuna göre şimdi kimse sorumluluktan kaçmamalıdır. Bu bir mevzinin terkedilmesi değil, seçim kampanyasında söylediğimiz gibi ortak yönetimle demokrasi sınavının verilmesidir.


“HİÇBİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAMALI”
Tutuklanırsam 3. kitabımı yazmak, tutuklanmazsam kooperatif çalışmalarına katkı sunmak, belediye başkanlığından daha az önemli değildir.

 

Bu süreçte bize oy veren vermeyen tüm hemşerilerime, başta saha personeli olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim.

 

Kars’ta bir kadın belediye başkanı ile yola devam edilirse, sadece siyasal değil, toplumsal bir eşik aşılmış olur. Hiçbir şey eskisi gibi olmamalı!”

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.