KARS Haber Girişi : 04 Aralık 2022 23:59

Arslan ve Kılıç Müjdeyi Verdi, Atıksu Arıtma Tesisi Projesi İhaleye Çıkıyor

Kars Atıksu Arıtma Projesi İhale Ediliyor.

Kars Milletvekilleri, 65. Hükümet Dönemi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç, Tarım Bakanlığı’ndaki görüşmeleri ve girişimleri neticesinde Kars Atıksu Arıtma Projesinin 28.12.2022 tarihinde ihale edileceği müjdesini verdiler.

 

Süreç ile ilgili bilgi veren Arslan ve Kılıç, takipleri neticesinde Atıksu Arıtma Tesisi Projesinin yatırım programına alınarak 2021 yılında ihalesinin yapıldığını, ancak ihaleyi alan firmanın tasfiye istemesi üzerine tasfiye kararnamesi ile ihalenin tasfiye edilmiş olduğunu, ayrıca Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı ile görüşmek suretiyle bedel güncellenmesi sağlanarak yeniden ihale kararının alındığını ifade ettiler. 
Arslan ve Kılıç, 2022 Yılı Yatırım Programı ve Uygulama Planında yer alan “Kars Atıksu Toplama ve Arıtma Tesisleri” işi ile Dereiçi mevkiinde 50.000 m³/gün kapasiteli ve 17,49 km kolektör hattı yapılarak, Kars İline ait evsel atıksuların mevcut atıksu toplama hattının sonlandığı yerden kolektör hatları ile arıtma tesisine iletilmesi ve tasarlanan tesiste arıtılarak evsel kaynaklı kirliliğin giderilip arıtılmış suyun yönetmeliklere uygun olarak Kars Çayına, akabinde Kars Barajına deşarj edilmesinin sağlanacağını belirttiler.   

Biyolojik arıtma tesisi olan bu proje ile; İşin, DSİ Genel Müdürlüğü tarafından 28.12.2022 tarihinde ihale edilerek 17,49 km’lik kollektör hattı ve arıtma tesisi inşaatına başlanılacağını ve tesisin faaliyete geçmesiyle Kars İlinin 2054 yılı nüfusuna göre hesaplanan 50.000 m³/gün evsel atık suların arıtılmasının sağlanacağını söyleyen ve şimdiden ilimize hayırlı olması dileğinde bulunan Arslan ve Kılıç, Kars’a olan himayelerinden dolayı başta Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, yakın ilgileri ve desteklerinden dolayı Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi’ye ve DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca’ya Kars halkı adına teşekkür ettiler.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.