Adem Ertaş Kars'ın Kavılca'sını Anlattı

Kars Olay- Kars Ziraat Odası Başkanı Adem Ertaş, Kars'ın yaklaşık beş bin yıllık yerli buğdayı olan ve diğer bir adıyla da Kafkas Buğdayı olarak da adlandırılan Kars Kavılcasıyla ilgili projesini anlattı.

Adem Ertaş yaptığı açıklamada: "Kars Kavılcası özellikle 2019 yılında baya bir yer etti. Kavılca önemli bir değer. Hiç bir şekilde genleriyle oynanmamış ve ehlileştirilmemiş beş bin yıllık bir buğday. Göç zamanı orta Asya'dan gelerek Kars'ta ekilmiş bir buğday türü. Bunun içinde bulunan ondört gen hemen hemen tüm buğdayların içinde var. Kavılcaya tüm buğdayların atası diyebiliriz, kılçıklı olması ve esmer olması sebebiyle siyez'e de benzerliği var. Kavılcayı bölgenin yüzde doksanbeşi unutmuştu, yani yüzde beşlik bir kesimi ekim yapıyordu. Arpaçay, Akyaka, Boğatepe, Mezra ve Kars merkezde ekimi az da olsa yapılıyordu. Bu buğday bulgur yerine pilav yapımında kullanılıyor, çüznkü hazımı çok kolay, diğer buğdaylar gibi şişkinlik yaratmıyor. Bu ürünü genelde çölyak hastaları tercih ediyor. Glutensiz ürün arandığı zaman bunun yapılmış olan bulgurundan pilav, unundan da unlu mamürler, ekmek pasta, börek tarzı yiyecekler yaparak çölyak hastaları kendi gluten oranlarının seviyelerini bununla koruyorlar." açıklamlarında bulundu.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.